Poustevna na Zhořci

Sborový dům v bývalé kazatelské stanici Zhořec u Bezdružic (okr. Tachov, pozor na záměnu!) nabízí velmi skromné podmínky k noclehu a procházkám krásnou krajinou Konstantinolázeňska, údolím potoka Hadovka a hlubokými lesy plnými zaniklých vesnic a meditativních míst. Blízké sbory jsou založené na základech reemigrantské vlny osidlovatelů ze Zelowa aj., kteří zde stále ještě žijí a vyprávějí své příběhy víry a za návštěvu tak stojí i nedělní bohoslužby. Známá trampská oblast skýtá spoustu cílů k výletům. Místo na první pohled pro dnešního člověka zcela odlehlé a jako z jiných dob, obohatilo ve své minulosti již mnoho skupin mládežníků, farářů i jednotlivců.

"Zhořecký dům leží na kopci a na skále. Všude je daleko a kdo přijede, ten zůstává. Dívá se do krajiny, ve které nic neruší. Poslouchá ticho, které nic neruší. Zajede do blízkého Lestkova na ranní bohoslužby, když chce být laskavě a vřele rušený. Dělá si vlastní slavnosti a služby v prosvětleném modlitebně v domě na kopci, když chce být rušený tím, co se ozývá jenom v tichu… Na Zhořci chci umožnit se potkávat lidem s rozměrem jejich života a duše, který chce svůj čas.

Do našeho slovníku vstoupil pojem spirituality. Se všemi výhradami, které k němu můžeme mít. Historicky pojem odkazoval ke stylu duchovního života podle různých škol, často spojených s některým řeholním společenstvím. V práci v necírkevním prostředí se ráda držím definice, že spiritualitou nazýváme složku osobnosti, která vnímá transcendenci, posvátno, přesahující rozměr existence, rozvíjí se ve vztahu k němu a různě tento vztah projevuje. Jako farářka přemýšlím o tom, co můžu pro lidi, se kterými se potkávám, udělat nezastupitelným způsobem právě já. Co může pro lidi kolem udělat pouze a jen církev. Spoustu projektů realizujeme a podporujeme, protože jsou projevem naší víry. Ale specificky farářská zakázka pro mě je připomínat význam spirituální složky naší osobnosti, dávat jí možnost se projevit a pomáhat z ní růst všemu dobrému. Klást otázky po pra-zdroji tohoto lidského “citu”, sdílet, kde ho vidím já... Zní to samozřejmě. Jak samozřejmé to ale je, když se podíváme kolem sebe? Nejen do kostelní lavice, ale taky v kanceláři, autobuse, škole nebo hospodě? Ale možná ještě nejvíc, když se podíváme do sebe. Jak moc bychom sami potřebovali čas od času vstoupit do prostoru, ve kterém je právě tohle téma, ve kterém se po nás nechce nic jiného, než poslouchat ticho a dát možnost tichému hlasu? Jít cestou spirituálních center, kde ticho doplňuje taky kvalitní a otevřená nabídka programů, kurzů a workshopů, to je moje představa a přání pro zhořecký dům."

Juliana Hamariová, farářka ČCE v Černošíně

PROGRAM NA ZHOŘCI

školní rok 2023/24

28. 9. 14h svatováclavské zavírání sezóny